Sayfalar

17 Temmuz 2012 Salı

GEBELİK ŞEKERİ

Yaklaşık 1 aydan beri yazı yayınlayamıyordum. 15 gün Hatay-Belen'de kayınvalidemin yaylasındaydım. Hamileleiğim 7. ayında Antep'in sıcakları ile boğuşurken  yayla havası çok iyi geldi. Şimdi tekrar Antep'teyiz ve buralar bıraktığımız gibi hala çok sıcak. Neyse ben sizlere benim de başıma gelen gebelik şekerinden bahsetmek istiyorum.

Hamileliğimin 28. haftasında şeker yükleme testi yapıldı. Test sonucunda doktorum gebelik şekerim olduğunu söyledi. Sınır 140 mış, benim değerim 149 çıkmış. Doktorum hemen diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyen tabiki bir diyet listesi verdi. Bir hamile için diyet yapmak çok kötü bir şey. İstediğiniz hiç bir şeyi yiyemiyorsunuz. Tatlı yok, tuz yok, hamur işi yok, pirinç pilavı yok.. Şu sıcak yaz gününde dondurma bile yiyemiyorsunuz. Diyet yapıyorum diye artık mutfağa girmez oldum neredeyse. Yeni tarifler denemek canım istemiyor, bu nedenle tarif de yayınlayamıyorum bloğumda. Neyse 3 haftadır diyetimi uyguluyorum. Hatay'a gitmeden önce, yani diyete başladıktan 1 hafta sonra tokluk kan şekeri testi yapıldı. Çok şükür şekerim düşmüş 99'a. Yani diyet işe yarıyormuş bunu gördük. Hatta diyete başlamadan önce 72 kilo idim,1 hafta sonrasında 70 kiloya indim. Bu sefer de "bebek acaba gelişebiliyor mu?" diye bir kaygı aldı. Ama çok şükür alabiliyormuş onu da muayene esnasında öğrendik. Şimdi 32. haftadayız ve hala 70 kiloyum. Aslında doğumdan sonrasını düşününce fazla kilo almamak tabi ki iyi bir şey. 64 kilo ile hamile kaldığımı düşünürsek şimdilik sadece 6 kilo almışım. Ama tabiki hamilelerin canı hey şeyi çekiyor, her sofrada mutsuz bir şekilde kalkıyorsun. Her defasında kendimi "az kaldı" diye ikna ediyorum. Ne yapayım?? :(( Başta kendime olmak üzere, benim gibi gebelik şekeri olan hamişlere allah'tan sabır diliyorum.

 Şimdi sizlere gebelik şekeri ile ilgili biraz bilgi aktarayım.

GEBELİK ŞEKERİ
Hamilelikte fetusun ihtiyaçlarının karşılanması ve gelişiminin sağlıklı devam ettirilebilmesi için anne adayında pek çok hormonel değişiklikler meydana gelir. Sağlıklı bir kadın bu süreçteki hormonel değişikliklerden olumsuz etkilenmez, ancak belli risk gurubundaki anne adaylarında bu süreç hem kendi sağlıkları hem de bebekleri için sorun oluşturabilir.

Hamilelilk döneminde bebeğin glukoz ihtiyacının karşılanabilmesi için anne vücudunda insülin direnci oluşturulur ve sağlıklı bir hamilelik sonrasında bu durum kendiliğinden düzelir.

Hamilelik şekeri, hamilelik döneminde başlayan bir çeşit şeker hastalığıdır. Genelde hamileliğin beşinci ve altıncı aylarında (24-28. Haftalar) ortaya çıkar ve genellikle doğum sonrası ortadan kaybolur. Hamilelik şekerinin anlamı vücudumuzun şekeri gerektiği şekilde kullanmamasından kaynaklı kan şekeri değerlerinin normalin üstüne çıkmasıdır. Hastalığın tespiti için habileliğin 24. -28. Haftalarında glukoz yüklemesi ile test yapılmasında fayda vardır. Ancak bazı risk gurubundaki anne adaylarında 24-28. Haftalar beklenmeden şeker yüklemesi testi yaptırılmalıdır.

Hamilelik şekeri için risk faktörleri
  • Aşırı kilo
  • Ailede şeker hastalığı
  • 30 yaşın üzerinde olma
  • Önceki hamilelikte şeker hastalığı olması
  • Nedeni bilinmeyen gebelik kaybı
  • Daha önce iri bebek doğurma
bu faktörlerin bilindiği anne adaylarının hastalığın gelişmesi açısından daha yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Şeker yükleme testi

Şeker yükleme testi hamileliğin 24-28. Haftalarında yapılır. Anne adayından aç karnına kan alınır ve 50 gr glukoz içirilir ve bir saat sonra kan glukoz düzeyini kontrol etmek için tekrar kan alınır. Eğer glukoz düzeyi 140 mg/dl altında ise hamilelik şekeri yoktur. Ancak üzerinde çıkması durumunda 3 saatlik 100 gr glukoz ile yapılması gerekir. 3 saatlik yükleme sonucunda hamilelik şekerinin olup olmadığı netleşir. Bazı durumlarda doktorlar 2. şeker yüklemesini gerekli görmeyebilir.

Hamilelik şekerinin bebeğe etkileri

Hamilelik şekeri hem anne adayı hem de bebek için olumsuz sonuçlar doğurur. Eğer yüksek şeker seviyesi kontrol altına alınmaz ise doğumda sorun yaşama riskini arttırır. Bebeğin doğum ağırlığında artış olması doğumu sizin ve bebeğiniz için zorlaştırabilir. Doğum sonrasında bebeğin kan şekerinin düşmesi, akciğerin tam gelişmemesine bağlı solunum güçlüğü, bebek kanında kalsiyum düzseyinin düşmesi ve sarılık bebekte görülebilecek ciddi sorunlardır. Ayrıca bu bebekler ileri yıllarda şeker ve kalp hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilirler.
Beslenme alışkanlıklarım değişecek mi?

Şeker yüklemesi testi yapılıp, tanı konulan anne adaylarına kilolarına göre düzenlenmiş, ana besin öğelerini hamileliğe göre uygun oranlarda içeren bir diyet önerilmektedir. Ayrıca kan şekeri düzeyleri düzenli olarak kontrol edilmektedir. Hamilelik şekeri bulunan anne adaylarından bazı gıdaları beslenmelerinden çıkarması istenebilir. Özellikle dondurma, şerbetli tatlılar, kurabiyeler, çikolata gibi şeker bakımından zengin gıdalar uzak durularak, doğal şeker içeren meyvelere ağırlık verilmesi gerekebilir. Beyaz undan yapılan makarna veya beyaz pirinç yerine anne ve bebeği için çok daha yararlı bulgur, kepekli makarna veya esmer pirinç tercih edilmelidir. Doktorunuz bu değişiklikleri bir diyetisyen yardımıyla yapmanızı isteyebilir.

Egzersiz ne kadar önemli?

Hamilelik şekerinde egzersiz kan şekeri seviyesinin normal düzeyde tutulmasında önemli bir yer tutmaktadır. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için güvenli olan egzersizi düzenli olarak yapmanızı önerecektir. Yürüyüş hamileler için en kolay ve güvenli egzersizdir. Yüzme ve diğer egzersiz çeşitleri de güvenli olan seviyelerde yapılabilir. Egzersizi ne kadar sık yaparsanız kan şekeri seviyenizi kontrol altına almanızda o derece kolay olacaktır. Ancak egzersiz yaparken kendinizi zorlamamanız gerektiğini unutmamalısınız.

2 yorum:

Necla Şölen dedi ki...

Tatlım benim her iki gebeliğimde de şeker çıktı. İkisinde de diyet yaptım sorun olmadı. Sen de diyetisyenin verdiği listeye göre hareket edersen sorun olmaz...Geçmiş olsun ama bu sıcaklarda çooook zorrrr:)

mügepolat dedi ki...

Necla ablacım ben de diyetimi aksatmamaya çalışıyorum. umarım kalan 7-8 haftamızı da sorunsuz atlatırız. teşekkürler yorumun için