Sayfalar

8 Mart 2012 Perşembe

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

     Kadınları el üstünde tutmayıp da ayaklar altına alanlar utansın ! Kadına el kaldıranlar utansın! Ne yazık ki sizlere kadınlara karşı uygulanan şiddetle ilgili dünya çapında bazı veriler aktaracağım.durum içler acısı!
    
 • Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.

 • Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.

 • Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.

 • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.

 • En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.

 • Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir . Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.

 • Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmada bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.

 • Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

 •     Ama diğer taraftandan kendi ayakları üstünde duran, onurlu bir şekilde her türlü şerefsizlikle mücadele eden, kendini ispatlamış, azimli, başarılı kadınlar da var. Bu kadınları ve kadınlara bu mücadelesinde destek olan tüm erkekleri tebrik ediyorum.

  DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN....

  Hiç yorum yok: